Pioneers in the industry, we offer broken star aniseeds (badiyan tukdi), broken star aniseed, nutmeg broken spices, rampatri raw spice, medium black cardamom and 98% chia seed from India.
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Quality Grade | Spring Crop |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Packet |
| Is It Organic | Yes |
| Usage/Application | Cooking |
| Moisture Content | Up to 13.5% |
| Admixture Percentage | Up to 1% |
| Broken Pcs % | Up to 8% |
| Form | Whole |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Quality Grade | Standard Quality |
| Origin | India |
| Packaging Size | 25 kg |
| Is It Organic | Yes |
| Moisture Content | Up to 13.5% |
| Admixture Percentage | Up to 1% |
| Broken Pcs % | Up to 8% |
| Form | Whole |
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Form | Broken |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Imported | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Ingredient Type | Spice Mix |
| Form | Whole |
| Pack Size | 1 kg |
| Packaging Type | Packet |
| Masala Type | Rampatri Masala |
| Pack Type | Bulk Bag |
| Shelf Life | 12 months |
| Is it Organic | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| City | Ahmedabad |
we “Adinath Traders” are a leading Wholesale Trader of a wide range of Herbal Products, Organic Spices, Dry Cloves, etc.
₹ 1280 / Kg Get Latest Price
| Grade | Medium |
| Origin | Indian |
| Purity | Organic |
| Processing | Stemless |
| Form | Dry |
₹ 168 / Kg Get Latest Price
| Type | Raw |
| Packaging Size | 200 g |
| Packaging Type | Pouch |
| Shelf Life | 12 months |
| Moisture | 7 % |
| Dietary Fiber | 30 g |
| Purity | 98 % |
₹ 1300 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Grade | A-Grade |
| Shelf Life | 24 Months |
| Color | Light Green |
| Packaging Type | Gunny Bag |
| Packaging Size | 10 kg |
₹ 325 / Kg Get Latest Price
| Grade | A Grade |
| Usage Type | Spice |
| Cultivation Type | Organic |
| Cleaning Grade | Semi Cleaned |
| Moisture Content | 8% - 10% |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Origin | Sikkim |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Purity | Conventional |
| Processing | Stemless |
| Type | Spices |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Cardamom Size Available | 6.5 mm |
| Brand | MR |
| Grade | Bold |
| Variety Of Cardamom Available | Super Bold |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Form | Stick/Quill |
| Variety | Malabar Cinnamon |
| Variety / Species | Indian (Assam) |
| Physical Form | Whole / Stick |
| Grade | Premium |
| Thickness | 2 mm |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Is it Organic | Yes |
| Usage/Application | Direct Cooking |
| Color | Brown |
Virag Jain (Owner)
Adinath Traders
1207/10, Bhagwati Niwas, Opp Nava Madhupura, Dariapur Darwaja
Ahmedabad - 380004, Gujarat, India