Prominent & Leading Wholesale Trader from Ahmedabad, we offer broken dry cloves, cloves dry, cloves leaves laving patta, gum karaya powder, badam pisin almond gum and dry clove stem.
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Variety | Madagascar |
| Grade | FAQ (Standard) |
| Color | Brown |
| Form | Clove Stems |
| Moisture Content (%) | Upto 12% |
| Brand | MR |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Broken Cloves |
| Shelf Life | 1.5 Year |
₹ 530 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Form | Whole |
| Packaging Size | 250 g |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Brand | MR |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Leaf Type | Moringa |
| Processing Type | Air Dried |
| Grade | Food Grade |
| Organic | Organic |
| Form | Whole Leaves |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Zip Pouch |
| Shelf Life | 12 Months |
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Mesh Size | 60 mesh |
| Application | Food |
| Purity | Above 95% |
| Color | Off White |
| Odor | Slight |
| Origin | Indian |
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Gum Type | Gum Karaya |
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Application | Food, Construction |
| Mesh Size | 60 mesh |
| Packaging Size | 1 kg |
| Color | Off White |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Color | Brown |
| Form | Whole |
| Packaging Size | 30 kg |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Brand | HR |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 270 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Mesh Size | 80 mesh |
| Application | Food |
| Purity | Above 95% |
| Packaging Size | 25 kg |
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Color | Brown |
| Form | Whole |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Brand | MR |
| Packaging Size | 250 g |
| Country of Origin | Made in India |
Virag Jain (Owner)
Adinath Traders
1207/10, Bhagwati Niwas, Opp Nava Madhupura, Dariapur Darwaja
Ahmedabad - 380004, Gujarat, India