Wholesale Trader of a wide range of products which include gund katira, a grade natural gum, 80 mesh edible gum, 80 mesh dhawda gond, 60 mesh gum karaya and gundar powder ..
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Grade | Cosmetic Grade |
| Form | Powder |
| Mesh Size | 100 mesh |
| Application | Food |
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Grade | A |
| Physical State | Granule |
| Packaging Size | 1Kg |
| Packaging Type | Plastic Pouch |
| Usage/Application | Cooking |
| Shelf Life | 1.5 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Gum Type | Guar Gum |
| Grade | Food Grade |
| Form | Granules |
| Application | Food |
| Packaging Size | 1 kg |
| Mesh Size | 80 mesh |
| Color | Cream |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 425 / Kg Get Latest Price
| Gum Type | Guar Gum |
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Application | Food |
| Mesh Size | 80 mesh |
| Packaging Size | 1 kg |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Grade | Pharma Grade |
| Form | Granules |
| Mesh Size | 60 mesh |
| Application | Food |
| Purity | Above 90% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | Off White |
| Odor | Characteristic |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Packaging Type | Plastic Pouch |
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
| City | Ahmedabad |
₹ 118 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Viscosity | High Viscosity |
| Mesh Size | 80 mesh |
| Application | Food |
| Form | Powder |
Virag Jain (Owner)
Adinath Traders
1207/10, Bhagwati Niwas, Opp Nava Madhupura, Dariapur Darwaja
Ahmedabad - 380004, Gujarat, India