Prominent & Leading Wholesale Trader from Ahmedabad, we offer dry loose brown clove, yellow mace javitri, kabab chini spice, rampatri raw spice and 3 mm cinnamon broken.
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Variety | Indian Clove |
| Color | Brown |
| Form | Whole |
| Is it Organic | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2100 / Kg Get Latest Price
| Grade | Hand Pick |
| Color | Orange-Red |
| Origin | Indian (Kerala) |
| Product Type | Organic |
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Best For | Seekh Kabab |
| Cuisine Type | North Indian |
| Usage Style | Dry Rub |
| Form | Seasoning Mix |
| Spice Level | Spicy |
| Pack Size | 1 kg |
| Pack Type | Pouch |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Shelf Life | 1 Year |
| Colour | Black |
| Usage/Application | Cooking |
| Brand | MR |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Variety Available | Chicken Masala |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | MR |
| Packaging Type | Packets |
| Shelf Life | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Form | Broken (Tukda) |
| Variety / Species | Indian (Assam) |
| Grade | Polished |
| Thickness | 2-3 mm |
| Packaging Size | 1Kg |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Cooking |
| Moisture Content | <10% |
| Brand | Veer |
| Color | Brown |
| Type | Broken |
Virag Jain (Owner)
Adinath Traders
1207/10, Bhagwati Niwas, Opp Nava Madhupura, Dariapur Darwaja
Ahmedabad - 380004, Gujarat, India