Pioneers in the industry, we offer taj bhungdi split cassia, dried split cassia, split cassia taj and cinnamon split taj from India.
₹ 480 / Kg Get Latest Price
| Origin | Vietnam |
| Quality Grade | Premium |
| Packaging Type | Carton Box |
| Product Form | Whole |
| Packaging Size | 1Kg |
| Is It Dried | Dried |
| Brand | MR |
| Shelf Life | 1 Year |
| Moisture Content | 13.5% max |
| Color | Brown |
| Admixture | 1% max |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Origin | India |
| Quality Grade | Premium |
| Product Form | Split |
| Thickness | Thin (<1.6mm) |
| Packaging Size | 10 kg |
| Length | 30-45 cm |
| Volatile Oil Content | 3-4.5% |
| Moisture Content | 13.5% max |
| Admixture | 1% max |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | Carton Box |
| Brand | MR |
| Country of Origin | Made in India |
| Cassia Type | Taj |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1Kg |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Length | 2.5 Inch |
| Brand | MR |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Life | 1.5 Year |
Virag Jain (Owner)
Adinath Traders
1207/10, Bhagwati Niwas, Opp Nava Madhupura, Dariapur Darwaja
Ahmedabad - 380004, Gujarat, India